Artykuły

Oddech i związki miłości

Kategoria: Artykuły
Poprawiono: sobota, 08, luty 2020

Bycie w szczęśliwym, partnerskim związku jest dla większości z nas niezmiernie ważne. Głownie dlatego, że daje ono mocne podstawy do realizacji siebie w innych przestrzeniach życia. Niestety często relacje partnerskie są trudne i mocno zaburzone.

Przyczyny tego bywają różne. Od niedobranych charakterów, różnych hierarchii wartości,  priorytetów życiowych, wizji związku, do trudności w okazywaniu uczuć, kłopotów z wzajemną komunikacją, a także ustalaniem własnych granic i wiele innych.

Czytaj więcej: Oddech i związki miłości

Oddech i stres

Kategoria: Artykuły
Poprawiono: niedziela, 26, styczeń 2020

Żyjemy w czasach, w których doświadczanie uczucia stresu jest praktycznie wszechobecne. Zwykłe, codzienne życie niesie ze sobą różne wyzwania, które pokonujemy z mniejszym lub większym wysiłkiem. Wzrasta również tempo naszego życia, a wraz z nim ilość docierających do nas bodźców.

Stanowiący część układu nerwowego układ limbiczny,  na bieżąco oceniający poziom naszego bezpieczeństwa, może stać się przez to nadwrażliwy i reagować na najdrobniejsze nawet oznaki zagrożenia! Kiedy uznaje jakiś bodziec za zagrażający, automatycznie włącza alarm i przełącza organizm w tryb walki lub ucieczki. Jeśli to nie przynosi rezultatu, przechodzi do trybu zamrożenia - podobnie jak u niektórych zwierząt udających w tego typu sytuacjach martwe.

Czytaj więcej: Oddech i stres

Głębokie oddychanie zmienia mózg

Kategoria: Artykuły
Poprawiono: sobota, 11, styczeń 2020

Oddychanie jest tradycyjnie uważane za automatyczny proces kierowany przez pień mózgu, tj. część mózgu kontrolującą takie podtrzymujące życie funkcje, jak bicie serca czy wzorce snu. Ale nowe i unikalne badania, obejmujące nagrania wykonane bezpośrednio z mózgów ludzi poddanych badaniom neurochirurgicznym, pokazują, że oddychanie może również zmienić sam mózg. Mówiąc prosto, zmiany w oddychaniu, np. oddychanie różnymi sposobami lub zwracanie uwagi na oddech, okazały się angażować różne części mózgu.

Czytaj więcej: Głębokie oddychanie zmienia mózg