Artykuły

Pożegnanie Ewy

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 23, grudzień 2018

Ewa Berger-JankwoskaPożegnaliśmy Ewę w piątek, 14-ego grudnia, hen za Warszawą, z dala od zgiełku miasta. To niewiarygodne jak mało miejsca potrzeba, by pochować kogoś wielkiego. Kiedy zaglądam do Wikipedii, mogę przeczytać o aktorskiej karierze Ewy Berger-Jankowskiej, ale nic o tym, że przez ponad 36 lat była Rebirtherem i niezwykłą osobą, która uczyła, jak iść przez życie świadomie i nie ustawać w rozwoju.

Ewa była Rebirtherem odkąd pojawił się on w Polsce na początku lat 80-tych, najpierw w Akademii Życia u Lucyny Winnickiej a potem w 1997 roku zawitała do nas i stała się jednym z najsilniejszych filarów Stowarzyszenia. Była Rebirtherem całą sobą, traktowała ten tytuł jak order a swoją pracę jak służbę, od której nie ma odwołania. Pracowała metodycznie, według opracowanego przez siebie programu i przez wszystkie te lata wiadomo było, że dopóki świat się nie zawalił a Ewa na nim jest, corocznie odbywają się trzystopniowe Kursy i w każdy poniedziałek można przyjść i oddychać do przedszkola w Warszawie, gdzie aktualnie prowadziła swoje zajęcia.

Czytaj więcej: Pożegnanie Ewy

Lucyna Winnicka-Kawalerowicz - wspomnienie

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 28, styczeń 2018

9 grudnia 2017

Jerzy Kiersz

Lucyna Winnicka-Kawalerowicz
(14.07.1928 – 22.01.2013)
Wspomnienie

 

(opublikowano za zgodą Autora)Mija pięć lat gdy odeszła od nas wspaniała aktorka, podróżniczka i reporterka. Podziwialiśmy Ją na ekranie dużym i małym. Światła reflektorów, oklaski, nagrody i wielka sława – to było życie Lucyny Winnickiej-Kawalerowicz. Główne role w filmach: „Pociąg” i „Matka Joanna od Aniołów” na długo pozostały w pamięci i przeszły do klasyki polskiego kina. Nikt nie miał wątpliwości że to aktorka niezwykła. Ale też chyba nikt nie spodziewał się, że u szczytu sławy odejdzie od aktorstwa i zacznie podróżować po krajach Wschodu, a cuda z tamtego świata będzie opisywać w „Przekroju”, „Literaturze” i „Argumentach”. Po powrocie z Indii, Nepalu i Tajlandii zapragnęła by w Polsce stworzyć takie miejsce, w którym każdy czułby się bezpiecznie, gdzie w ciszy i spokoju mógłby pracować nad własnym rozwojem i uczyć się życia w harmonii z sobą i otaczającym światem. Początkowo miała to być farma.

Czytaj więcej: Lucyna Winnicka-Kawalerowicz - wspomnienie

Wielka piątka – podstawowe źródło uwarunkowania

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 01, listopad 2015

Anna Gumul-Jerzewska

Aby w pełni doświadczać swojej żywotności i realizować twórczy potencjał trzeba uwolnić się od destrukcyjnego wpływu przeszłości. Rebirthing otwiera szanse wyzwolenia się z dotychczasowych skryptów myślenia, które - chociaż skryte głęboko w podświadomości – leżą u źródła większości emocjonalnych reakcji i sposobów działania . 

Przekonania człowieka są ukształtowane w oparciu o doświadczenia przeszłości. Te najbardziej bolesne zostawiają w umyśle niezatarty ślad, który jest później podstawą większości nawykowych reakcji i schematycznych wyborów. Aby odzyskać wolność i zmienić swoje podejścia do siebie i świata, należy uporać się z przeszłymi uwarunkowaniami. Jest pięć obszarów wczesnych doświadczeń życiowych, które w sposób zasadniczy kształtują obraz siebie i relacje ze światem .

Można je uznać za 5 głównych barier stojących na drodze do rozwoju.

Czytaj więcej: Wielka piątka – podstawowe źródło uwarunkowania